EDİRNE

Tarihin bilinmezlerine Mehmet Dilbaz eşliğinde sıradışı bir yolculuğa hazır mısınız? 

 Edirne'ye gidiyoruz, klasik bir Edirne turu olmayacak, Balkan Harbi'ndeki 3 büyük direnişten (diğerleri Yanya ve İşkodra'dır) birisi olan Edirne savunmasını yerinde konuşalım istiyoruz, Harbin nasıl başladığını, nasıl geliştiğini ve yenilgimizi konuşacağız.

Muhteşem Selimiye'nin muhteşem hikayesini konuşalım mesela, yapım sürecini, konumunu, civarındaki yapıları, teknik detayları, Balkan Harbi'nde şehri savunurken havaya uçurma fikirlerimizi, Bulgar Kralı'nın işgal sonrası yapılmak istenilenlere direnmesini konuşacağız.

Osmanlı coğrafyasındaki en güzel saray kompleksi olan Edirne Sarayı'nı yerinde konuşalım, 93 Harbi'nde (1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı) kendi ellerimizle havaya uçurduğumuz bu harika yapı grubunun başına gelenleri, Cem Sultan'ın doğduğu Kum Kasrı'nın güzelliğini konuşacağız.

Avrupa'da delilerin yakıldığı dönemde akıl hastalarının musiki ve su sesi ile tedavi edildiği 2.Beyazıt Külliyesi'ni yerinde konuşacağız, Sadece Cami kısmında 68 tane görevlinin çalıştığı, yok olan değirmeninden taşları kaybolmuş mezarlığına kadar tüm çevresini gezeceğiz birlikte.

Trakya Umum Müfettişi General Kazım Dirik'in gazabına uğrayıp yıktırılan Muradiye Mevlevihanesi'ni konuşacağız, avlusundaki hâzirede yatan Şeyhülislâm Musa Kazım Efendi'yi, aynı hâzirede geçen yıllarda kaybolan kûfi mezar taşını konuşacağız.

19.yy'da şehrin sayfiyesi olarak planlanan ve pek çok devletin Konsolosluklarının bulunduğu Karaağaç'ı gezeceğiz, eski Levanten evlerini, Mimar Kemalettin eseri muhteşem tren istasyonunu konuşacağız, Ernest Hemingway'ın Karaağaç günlerini konuşacağız mesela...

Avrupa'nın en büyük Sinagoglarından birisi olan Kal Kadoş ha Gadol Sinagogu'nu gezecek, hazır yeri gelmişken 1934 Trakya olaylarını, Rumeli'deki Yahudi yerleşimlerini ve Yahudi kültürünü konuşacağız. Yahudi mezarlığını gezeceğiz...

Hacı Bayram Veli'nin vaaz verdiği, Hazreti Peygamber'i burada namaz kılarken gördüğü Rükn-i Yemânî taşından parçaların bulunduğu, yazıları ile meşhur Eski Cami'de Vav'ın sırrını konuşacağız...

Bunlar gibi pek çok detayı konuşacağımız, İstanbul'dan hareket ile birlikte sohbetin başlayacağı Edirne gezisine katılmak ister misiniz?

Tüm turlarımıza kokartlı rehberler ile çıkılmaktadır

Göztepe Mah. Batışehir Cad. Batışehir  G2A Blok

No: 10 D  Bağcılar / İSTANBUL

Tel:+90 212 424 22 33 Faks: +90 212 425 07  46     info@hafel.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon