Van-Akdamar-Ahlat Gezisi

18-20 Eylül

1.Gün: Van – Van Gölü (Denizi) – Gevaş – Akdamar Adası – Kral Gagik Kilisesi – Van Müzesi – Van Kalesi – Tarihi Van Evleri – Urartu Harabeleri – Süleyman Han Camii – Van Kalesi’nde Gün Batımı

 

Van Ferit Melen Havalimanında  bizi bekleyen transfer aracımız ile buluşuyoruz. Van Ferit Melen Havaalanında sizleri karşılamamızın ardından rehberimizin bilgilendirme ve tanışma amaçlı anlatımları eşliğinde Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Van’ı tanıyarak Gevaş’a hareket ediyoruz.

Van gölünün eşsiz manzarası ve koylarından geçen yolda altın saç kilisesine gidiyoruz. Yaklaşık 2 3 saat sürecek ilk gezimizin ardından Van’ın ve Van Deniz’inin en bilindik efsanelerinden birine, bir efsaneye, gizeme yolculuğumuz başlıyor . Ülkemizin en meşhur adası olan Akdamar Adası'na gitmek için adanın karşı kıyısındaki teknelerle adaya 15 dakkalık tekne yolculuğu ile büyük bir aşkın izlerini hissedebileceğimiz ada üzerinde bulunan Kral Gagik'in muhteşem kilisesinin tarihini ve dış cephesinde Tevrat’tan alınan bazı sahnelerin bulunduğu kabartmalarını rehberimizden öğrendikten sonra Van Deniz’i kenarında bulunan tesisimize dönüyoruz ve öğle yemeği molamızı veriyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Van Müzesine gidiyoruz. Toplamda envanterinde 42.000 eseri barındıran ama sadece 1500 tanesinin sergilendiği, Muş, Bitlis, Hakkâri bölgelerinden de getirilen çeşitli etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Van Müzesini gezerken rehberimizin yapacağı anlatımlarla bölgenin bilinen en büyük medeniyeti Urartular hakkında da bilgiler alıyoruz. Urartuları tanıdıkça bu bölgeye olan merakınızın artacağına eminiz. Van Kalesinin eteklerinde örnek Van Evleri’ni tanımak için bir fırsatımız da olacak. Doğu Anadolu Bölgesi'nin geleneksel ev mimarisinden uzak, kerpiç ve ahşap ağırlıklı inşa edilen tarihi Van evleri, yılların verdiği yorgunluk ve yaşanan depremlerden dolayı sadece örneklerden ibaret kalıyor ama ayakta kalanları görmek ve gezmek muhteşem bir keyif. Milattan önce 9’uncu yüzyılda Urartu Kralı Lutipri'nin oğlu Sarduri tarafından kütle halindeki taştan yaptırılan ve Urartu Başkenti Tuşpa'yı kuş bakışı gören Van Kalesinde yapacağımız gezimizde Urartu Harabelerini, Osmanlı döneminden kalma Süleyman Han Camiini görüp, rehberimizin anlatımlarını dinledikten sonra turumuzun ilk gününde gün batımını Van Kalesinin en uç noktasında, Van Gölü (Yöre insanının “DENİZ” diye adlandırdığını hatırlatırız) manzarasını izleyerek günümüzü sonlandırıyoruz ve otelimize gitmek üzere yola çıkıyoruz. 

 

 

2.Gün: Tatvan – Nemrut Dağı (Stratovolkan) – Nemrut Dağı Krateri Ve Kalderası – Bitlis şehri –Bitlis kalesi- çarşısı -Ahlat – Anıtsal Selçuklu Mezarları – Adilcevaz –Tendürek Dağı Ve Geçidi – Doğubayazıt – İshak Paşa Sarayı

 

 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Tatvan’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Bitlis’e bağlı çok önemli bir kavşak noktasında bulunan ayrıca İran – Haydarpaşa Garı demiryolu üzerinde kurulu Tatvan’ı çok beğeneceksiniz.

 

Tatvan’dan bizleri bekleyen minibüslerle hareketle Nemrut Stratovolkanı’na çıkıyoruz. Ülkemizin en önemli volkanik dağlarından biri olan Nemrut Dağının krater bölümüne kadar aracımızla çıkıp, muhteşem Kalderasının ve ülkemizin en büyük Krater Gölünün keyfini çıkarıp fotoğraflarımızı çektikten sonra tekrar Tatvan’a dönüyoruz. Turumuz yaklaşık iki buçuk saat sürecektir.

 

    Turumuzun ardından Bitlis şehir merkezine geçiyoruz. Şehir merkezinde yer alan kaleyi gezmeye başlıyoruz. Bitlis Kalesi, Büyük İskender'in komutanlarından Badlis tarafından MÖ 312 tarihinde yapıldığı düşünülmektedir. Bitlis şehrinin adı da bu komutandan geldiği düşünülmektedir. Bitlis şehir merkezinde iki derenin ortasında sarp kayalıklara yapılan kalenin surlarının uzunluğu 2800 metredir. Kaleyi gezdikten sonra kalenin eteklerinde yer alan 10. Yy ait ulu cami ve beraberinde eski Bitlis çarşını gezdikten sonra Bitlisten Ahlata doğru yola çıkıyoruz. Ahlat a vardığımız da erken döneme ait en büyük Türk- İslam mezarlığı olan Ahlat Selçuklu Mezarlarını ziyaret ediyoruz. Burada her biri anıt niteliğinde olan ve bazılarının boyunun üç buçuk metreye kadar ulaştığı, Orta çağ Türk mimarisi mezarlarını içeren adeta bir açık hava müzesi geziyormuş hissiyatına kapılabilirsiniz. Ahlatta geçireceğimiz keyifli zaman sonrasında ceviziyle meşhur Adilcevaz ve sonrasında Doğu Beyazıt doğru  Tendürek Dağı Geçidi'nden (2644 mt.) geçerken katılaşmış lavları göreceğiz. Sonrasında 5137 m yüksekliği ile ülkemizin en büyük dağı olan Kutsal Ağrı Dağı’nın büyüleyici etkisi altına giriyoruz ve Doğubayazıt’a varıyoruz. Çıldıroğullarından II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa tarafından 1685'te yaptırılan, 1784'te son şekli verilen Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısı İshak Paşa Sarayı’nı gezdikten sonra vereceğimiz kısa mola sonrasında otelimize varış.

 

 

3.Gün:Van bahçe saray Hoşap kalesi- Van Kedileri – Arbuni Savat Gümüş Atölyesi – Van Kedi Evi –  Muradiye – Bend-İ Mahi Çayı – Muradiye Şelalesi –

 

 

Değerli misafirlerimiz, Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Van’ın Gürpınar ilçesine doğru yola koyuluyoruz, Van-Hakkâri karayolu üzerindeki Hoşap(Güzelsu)'da yer almaktadır. Hoşap, Van'a 60 km, Gürpınar ilçe merkezine ise 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hoşap Suyu’nun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşmaktadır. Geçmişi itibariyle Urartu Devletine kadar uzanan kale, Osmanlı Devleti'ne tabi Mahmudi Beyleri'nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır. İç kale giriş kapısı üzerindeki kitabesine göre Mahmudi Süleyman Bey tarafından, H. 1052 (1643) tarihinde yaptırılmıştır. Bu gezimizin ardından bölgenin çok önemli el sanatlarından olan Arbuni Savat ve Urartu İmalatı Gümüş Merkezinde küçük bir alışverişe başlıyoruz. Ardından  gözleri mavi veya kehribar rengi ya da biri mavi diğeri kehribar olabilen, nadide ve asil bir kedi ırkı olan Van Kedilerini yakından tanımak için Van Kedi Evi’ne gidiyoruz. Bu sevimli ufaklıkları görünce sizler de hayran kalacaksınız. Daha sonra Muradiye ilçesine doğru yola koyuluyoruz 1 saatlik yolculuğun ardından Muradiye’ye ulaşıyoruz. Vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Bend-i Mahi Çayı üzerinde bulunan Muradiye şelalesine varıyoruz. Aynı bölgede bulunan şeytan köprüsünü gezdikten sonra Van’a hava alanına doğru gidiyor ve bu benzersiz tecrübenin ardından turumuz son buluyor.

Tüm turlarımıza kokartlı rehberler ile çıkılmaktadır

Göztepe Mah. Batışehir Cad. Batışehir  G2A Blok

No: 10 D  Bağcılar / İSTANBUL

Tel:+90 212 424 22 33 Faks: +90 212 425 07  46     info@hafel.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon