SİİRT – ŞANLIURFA GEZİSİ 

1.gün:

 

İlk gün sabah 05.00’de Atatürk Havalimanı Hafel Turizm kontuarında buluşacağız. Saat 06.00 uçağı ile İstanbul’dan Batman’a hareket edip, 07.55’te Batman’a varacağız. Lüks otobüsümüz ile Siirt’e hareket edecek, 09.00’da Siirt’e varacağız.

Gezimiz Siirt Ulu Camii ile başlayacak.

İlk inşa tarihi tam olarak bilinmeyen Siirt Ulu Camii daha sonra harap olmuş, 1129 yılında Irak Selçuklu Hükümdarı Mugisuddin Mahmud tarafından yeniden ihya edilmiş olup Anadolu’daki en eski islami eserlerden birisidir. Çinilerle kaplı eğik minaresi ve büyük Selçuklu mimarisinin nadir örneklerinden olması nedeniyle büyük önem arz eden Ulu Cami ziyaretimizden sonra yine bir başka Selçuklu Dönemi eseri olan Kayseriyye Camii’ni ziyaret edeceğiz.

Devamında otantik havasını hala muhafaza eden Siirt çarşılarında gizemli bir yolculuğa çıkacağız.  Daha sonra yöresel ismi Ras’ıl Hacar olan, altından tüm güzelliği ile geçen Botan Çayı’na hakim bir tepedeki Taşbaşı Mağarası (Deliklitaş) ziyaret edeceğiz. Buradaki muhteşem doğal mağara oluşumlarını görüp yüzlerce metre aşağıdan akan Botan Çayı manzarası izleyeceğiz.

Çay ikramının ardından öğlen yemeğinde gurmelerin büyük beğenisini kazanan tarihi siirt kebabı yiyeceğiz.

Devamında merkeze 15.km mesafedeki Tillo’ya hareket edeceğiz. Anadolu’da yetişen en büyük velilerden İsmail Fakirullah Hazretleri ve talebesi Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin türbelerinin bulunduğu ilim ve irfan kapısı Tillo kasabasını ziyaretimize Tillo Kalesi ile başlayacağız. Kalede bulunan meşhur “Işık Hadisesinin” başlangıç noktasını görecek, deneyimli rehberlerimizden ışık hadisesinin nasıl bir mühendislik harikası olduğunu ve oluşumunun teknik detaylarını dinleyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tillo kalesindeki seyir terasından eşsiz Botan Çayı ve vadisini izleyip fotoğraf çekeceğiz. Devamında Tillo merkezdeki İsmail Fakirullah Ve Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbelerini ziyaret ederek Işık Hadisesi’nin oluşumunun son evrelerini göreceğiz. Yörede defnedilmiş olan büyük evliyalardan Gavs’ul Memduh Ve İbrahim Mücahid Hazretlerinin türbelerini ziyaret edeceğiz. Devamında İsmail Fakirullah Hazretlerinin imamlık yaptığı, bahçesinde kendi elleri ile diktiği ve hala meyve veren 300 yıllık bir nar ağacını barındıran Tillo Ulu Camii’ni ziyaret edeceğiz. Devamında Baykan Kasabası’na hareket edeceğiz. Burada Bulunan Veysel Karani Hazretlerinin makamını ziyaret edeceğiz. Sıffın Savaşı sırasında 657 yılında vefat eden Veysel Karani Hazretlerinin defni sırasında naaşın defnedileceği yer konusunda çıkan ihtilafın çözümünü kendi üzerine alan Hazreti Ali naaşı kendisi korumaya alır. Ertesi sabah Veysel Karani Hazretlerinin naaşı 3 farklı tabut içerisinde görülür. 3 farklı naaş Şam, Yemen ve Baykan’a defnedilir.

Gezi sonrası otele geçerek Siirt’e özel perde pilavı, bumbar, kitel (içli köfte) ve çeşitli yöresel yiyecekleri içeren akşam yemeği sonrası 1.gün programımız bitecektir.

2.gün:

 

Sabah 06.00’da otelden hareket edecek yöresel sabah kahvaltısı olan büryan kebabını yemeye gideceğiz. Büryan sonrası Urfa’ya hareket edeceğiz. Urfa’da ilk olarak Balıklı Göl’ü ziyaret edeceğiz. Hemen sonrasında ise Halil-Ür Rahman Camisi, Hz.İbrahim Makamı olarak inanılan mağara, Eski Mevlid-İ Halil Camisi, Yeni Mevlid-İ Halil Camisi, Ayn-I Zehra Gölü Ve Hz. İbrahim’in ateşe düştüğü yer olarak kabul edilen Halil-Ür Rahman Gölü ziyaretlerini gerçekleştireceğiz. Gezilerimiz sonrasında Urfa’nın simgelerinden olan Gümrük Han’da serbest zaman vereceğiz. Devamında öğlen yemeği için yöresel restorana gideceğiz. Yemek sonrasında Göbeklitepe ziyareti yapılıp Şanlıurfa havaalanından İstanbul’a döneceğiz.

Tüm turlarımıza kokartlı rehberler ile çıkılmaktadır

Göztepe Mah. Batışehir Cad. Batışehir  G2A Blok

No: 10 D  Bağcılar / İSTANBUL

Tel:+90 212 424 22 33 Faks: +90 212 425 07  46     info@hafel.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon